+38 (04744) 4-69-87
Меню
Остання редакція: 03 червня 2019

Галерея славетних імен: Олександр Давидович фон Нордман

До 175-річчя Уманського НУС

Галерея славетних імен

Олександр (Олександр Давидович) фон Нордман (1803 - 1866) — відомий зоолог, ботанік, палеонтолог, перший директор ГУС (Уманського НУС) закінчив медичний факультет Берлінського університету (1828 -1832 рр.) магістр вільних наук, доктор філософії і медицини, колезький радник, працював професором кафедри природничої історії Рішельєвського ліцею  (м. Одеса).

Дійсний член Сільськогосподарського Товариства (грудень 1833 р.),  з січня 1834 р. — директор Одеського ботанічного саду. На посаді директора він організував закладання саду, вирощування садивного матеріалу, культивування рідкісних рослин, привезених зі своїх численних експедицій, налагодив широкий науковий обмін з ботанічними садами Берліна, Відня та Парижа.

О.Д. Нордман організовував геоботанічні та зоологічні екскурсії Бесарабією, Кримом і Півднем України, вивчав флору і фауну. Він зробив вагомий внесок у ботанічну науку, відшукавши на Кавказі ялицю, що не була зафіксована у ботанічних атласах. Вона отримала назву ялиця Нордмана (Abies nordmanniana (Steven) Spach). Його наукові праці містять описи не лише рослин, а й птахів, комах, гідроїдних поліпів, молюсків, палеонтологічних решток ссавців. За свої наукові здобутки був удостоєний Демидівської премії та почесних звань багатьох вітчизняних і зарубіжних наукових товариств, членом яких він був.

Міністерством Державного Майна від 17 листопада 1844 року був призначений директором Головного училища садівництва (1844-1848 рр.) нині (Уманський НУС). Він розробив програми навчання, збудував навчальний корпус, розширив площі насаджень Ботанічного саду, популяризував кращі сорти садових і польових культур.

У історичній колекції Наукового гербарію Уманського національного університету садівництва (UM) зберігаються гербарні зразки учнів училища, які датовано 1844-1849 рр.,  зібрані в м. Одеса. в дикому стані, культурні, імовірно, в Ботанічному саду. На гербарних етикетках відсутні прізвища колекторів, місце збору, але їх очевидно було зібрано під керівництвом викладача ботаніки О.Д. Нордмана.

На жаль,  серед фондів Гербарію (UM) не збереглися колекції  О.Д. Нордмана, але впевнено можна сказати що його заснування, збереження та поповнення відбулося завдяки вченому.

 

Гербарні зразки учнів Головного училища садівництва

( 1844-1849 рр.), зібрані в  м. Одеса

       

   

 

 

 

 

 

 Куратор Наукового гербарію Уманського НУС (UM– Мамчур Тетяна Василівна